Malatya Barosu'ndan Engelliler Günü mesajı

Malatya Baro Başkanı Av. Onur Demez, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

02-12-2023

‘’Sizin Bir Tebessümünüz Bizim Mutluluğumuzdur’’

Demez mesajında, Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığın oluşturulması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade, sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir husustur.

Demez, engelli bireylerin çalışma koşullarından, koruyucu önlemlerine kadar birçok düzenlemenin mevcut olduğunu belirterek, "Hukuk düzenimiz içinde; engelli bireylerin sosyal ve iş hayatına katılımını sağlamaya yönelik birçok yenilik barındırmaktadır. Kanunlarımız, işyerlerinde çalışan işçi sayısı, engelli çalışanlara özel sosyal sigorta düzenlemeleri, koruyucu önlemler, çalışma saat ve koşulları, siyasal ve yargı alanına katılım yönünde birçok düzenleme içermektedir. Malatya Barosu olarak daha önce olduğu gibi bugün de hukuk düzenimizin engelli bireylere yönelik yapacağı tüm düzenlemeleri yakından takip etmekteyiz.

Bu vesile ile engellerin hep birlikte çalışarak aşılacağı engelsiz bir dünya temennisiyle öncelikle ilimizde yaşayan engelli kardeşlerim başta olmak üzere tüm engelli bireylerin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü kutlar sağlıklı, mutlu ve huzurlu yarınlar dilerim.

Anket