Malatyada 42. Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

Malatyada 42. Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

18-04-2018

42. Turizm Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinliğinin açılış programına Vali Ali Kaban, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Battalgazi İlçe Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu ile bazı daire müdürleri katıldı.

Malatya’nın öne çıkarılması için belirli alanlarda çalışma yapılması gerektiğini’ belirten Vali Ali Kaban, “Biz ne yapabiliriz dediğimizde turizmin boyutları farklı, insanların sınırlarla birbirinden ayrıştırıldığı ve demir perdelerin olduğu bir zamanda turizm ile ilgili çok fazla bir netice beklemek mümkün değildi. Ama onlar aşıldıkça, perdeler kalktıkça, sınırlar aşıldıkça insanlar daha çok kaynaşmak istiyor. İnsan olarak birbirleriyle temaslarını artırmak istiyor. Bunu yapabileceği en önemli yer turizmdir. Bu noktada olmak üzere Malatya’ya ne yapabiliriz dediğimizde bunu bir örnekle söyleyeyim; meşhur bir boksöre sormuşlar, demişler ki sen Türkiye’den boksörlerle çarpıştın, onlardan en çok kimi takdir ettin? Bir isim vermiş, ben demiş ona hayranım. Niye diye sormuşlar, o da demiş ki, o her zaman karaciğere çalışırdı. Şimdi bizimde burada çalışacağımız bir karaciğer gerekiyor. Dağılmak yerine belli alanlarda yoğunlaşmamız gerekiyor ve Malatya’yı belli alanlarda öne çıkarmamız gerekiyor. Önemli husus vardı, biri evrensel bir değer olarak Arslantepe’nin Malatya için çok büyük bir değer olduğu ortaya çıktı. Onun öne çıkması gerekti. İkincisi ise Malatya’nın yerelinde ve özelinde çok büyük önem taşıyan gastronomi yani mutfak kültürünün öne çıkarılması gerektiği net bir şekilde ortaya çıktı. Bu konuda kalkınma ajansına bir proje sunuldu. Yurtdışında bu sene için 2 ayrı ülkede bir tanıtım faaliyeti yapılacak. Bu iki merkez üzerinden bir çalışma olacak. Bunu başarırız, önümüzdeki yıl bir 2 ülke daha eklenir ve karaciğere çalışmaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

Program Tavit Köletavitoğlu’nun Dünya Turizminde Son Eğilimler, Türkiye ve Malatya’nın Yarını başlıklı konferansı ile devam etti.

Etkinliklerin, 15-22 Nisan arasında devam edeceği bildirildi.

Anket

2019 Yerel Seçimlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Olarak Kimi Görmek İstiyorsunuz ?

Selahattin Gurkan
Hacı Uğur POLAT
Ali BAKAN
İzzet GÖREN